Na czym polega gimnastyka energetyczna twojego ciała?

Doceń gest, dotyk, który możesz wykonać w stosunku do swojego ciała.  Masz ciało reagujące na dotyk. Nie jest on tylko fizycznym dotykiem, za każdym razem zachodzą podczas dotykania ciała pewne zjawiska energetyczne. Jedne wspierają jego prace, inne nie są wskazane.

Ciało jest przestrzenią zamkniętą,

w jego wnętrzu zachodzą procesy absolutnie ze sobą połączone. Najlepiej, gdy one same dają radę zapewnić ciału optymalne funkcjonowanie. Zbytnie w nie ingerowanie zakłóca istniejący w ciele porządek rzeczy. Każdy ruch ciała powinien odbywać się w sposób naturalny, sprawiający człowiekowi radość, dający poczucie lekkości, przyjemność. Zbytnie zmuszanie ciała do wysiłku, nienaturalnego maszerowania, pozbawionego płynności, uderzanie jego, narażanie na ekstremalne temperatury nie jest dobrym pomysłem.

Człowiekowi powinno zależeć na dostarczaniu ciału pozytywnych impulsów. Są nimi m.in. pogłaskanie, przytulenie, dotyk przekazujący ciepło, pozytywność, pocałunek, położenie się, zanurzenie w ciepłej, czystej wodzie, dotyk naturalnych tkanin ubrania, niewymuszany ruch, płynny taniec, dotykanie stopami ziemi, przebywanie w pozytywnej atmosferze zewnętrznej, bycie w pozytywnej atmosferze wewnętrznej.

Ciało wysyła do człowieka informacje,

które nie powinny być bagatelizowane. Dotyczą spożywanych posiłków, czy nazbyt jego pracę obciążają, czy dostarczane są w nadmiarze lub mają złą jakość. Ciało również reaguje na pola energetyczne, z którymi ma kontakt. Do jednych lgnie, w stosunku do innych przejawia odruch odsuwania się, wycofywania. Są zdarzenia, zjawiska sprawiające konkretnemu ciału przyjemność, inne są nieakceptowane. Warto zwracać uwagę na te informacje.

Ciało otrzymuje impulsy

płynące z jego wnętrza oraz te zewnętrzne – ich źródłem jest człowiek posiadający to ciało oraz zewnętrzny świat, inni ludzie.

Warto świadomie dawać swojemu ciału pozytywne impulsy m.in. zwracając uwagę na wykonywane w stosunku do niego gesty. Zwróćmy uwagę na ich wpływ na jakość gospodarki energetycznej dotyczącej ciała. Co się dzieje w człowieku, gdy w pewien sposób operuje swoimi rękami? Dlaczego nie należy zakładać nogi na nogę, krzyżować rąk na klatce piersiowej? Ponieważ nasza sylwetka nie przyjmuje prostego wizerunku, jest powyginana, przez co wykrzywiamy swój kręgosłup, siedząc mamy nierównomierny nacisk na oba pośladki, uciskamy brzuch, zakłócamy przepływ energii przez nasze ciało. Optymalny przepływ energii przez nasze ciało dokonuje się wtedy, gdy dotykamy obiema stopami podłoża, ziemi, mamy proste plecy i niekrzyżujące się ręce. Dotyczy to energii docierającej do ciała z ziemi i płynącej przez nie z góry w dół. Jesteśmy w równowadze wtedy, gdy one ze sobą współpracują,

Bardzo często wykonujemy pewne gesty automatycznie, intuicyjnie. Warto swoimi rękami wykonywać gesty intensyfikujące, wspierające przepływ energii w określonych miejscach naszego ciała. Opiszę te gesty sugerując, ze mogą składać się na energetyczną gimnastykę, którą każdy może swojemu ciału zafundować.

Gimnastyka energetyczna

 1. Prostujesz plecy, uwypuklasz klatkę piersiową. Stoisz w małym rozkroku. Unosisz obie ręce na wysokość głowy i obejmujesz nimi głowę. Skupiasz się na „wpompowywaniu” ciepła dłoni w swoją głowę, aż do poczucia wrażenia, że twoje dłonie spotkały się energetycznie ze sobą w twojej głowie.
 2. Prawą rękę kładziesz na swoim czole, poziomo. Lewą opuszczasz wzdłuż ciała. Skupiasz się na cieple wnikającym przez czoło do środka twojej głowy.
 3. Nie odrywasz od czoła prawej ręki. Lewą rękę kładziesz na środku klatki piersiowej, na tzw. Czakrze serca. Spokojnie oddychasz. Skupiasz się na cieple, energii wnikającej poprzez ręce do twojego ciała.
 4. Obiema dłońmi dotykasz skroni, policzków, obejmujesz z dwu stron nimi twarz. Skupiasz się na płynącym z nich cieple. Potem zaczynasz palcami masować skronie ruchem okrężnym, wirowym.
 5. Obie ręce wędrują na kark, splatasz tam je palcami. Tworzą „poduszkę” dla głowy. To dobry moment, by delikatnie jeszcze bardziej wyprostować swoją sylwetkę. Wciąż stoisz w lekkim rozkroku. Głęboko oddychasz. Myślisz o wnętrzu swojej głowy, głównym kanale energetycznym przepływającym przez jej górę, płynącym dalej wzdłuż linii kręgosłupa.
 6. Lewą ręką odgarniasz w górę włosy a prawą delikatnie zaczynasz drapać ruchem wirowym kark, docierasz do początku kręgosłupa. Ogarniasz takim wirem właściwie cały kark.
 7. Kładziesz prawą rękę powyżej swojego serca. Lewa jest luźno opuszczona. Skupiasz się na cieple z niej wpływającym w to miejsce ciała.
 8. Splatasz palce rąk, przytulasz je do ciała na wysokości czakry Serca.
 9. Prawą rękę kładziesz na Czakrze Serca, lewą na jamę brzuszną (tzw. Splot Słoneczny). Skupiasz się na cieple płynącym z rąk do wnętrza ciała. Nie spiesz się z zakończeniem tego ćwiczenia!
 10. Przesuwasz lewą rękę do tyłu, kładziesz jej wierzchnią częścią na podstawie kręgosłupa. Pokołysz się lekko na nogach.
 11. Przesuwasz ręce na biodro. Wszystko jedno jak je ułożysz, oby było to wygodne dla ciebie. Znów jeszcze bardziej prostujesz swoją postawę. Myślisz o energii wnikającej w ciało przez stopy. Poczuj jej docieranie aż do twojej głowy.
 12. Połóż dłonie na jamie brzusznej, jak chcesz. Wprowadzasz w nią ciepło z nich płynące. Potem spleć palce rąk, tak splecione przytul do jamy brzusznej. Skup się na płynącym z nich cieple.
 13. Następnie, na zmianę, jedną ręką gładź drugą – zaczynając od barku, spokojnie przesuwając rękę w stronę dłoni. Na zmianę raz jedną, raz drugą tak pogłaszcz.
 14. Potem pochyl się trochę, połóż ręce na początku swoich ud i gładź je przesuwając ręce aż do kolan. Zrób to po kilka razy.
 15. Usiądź na krześle, unieś jedną nogę tak, by była możliwość pomasowania stopy, szczególnie po jej podbiciu, linii wgłębienia na stopie. Potem zrób to samo z drugą stopą.
 16. Na zakończenie obiema rękami pogłaszcz cały swój tułów, zaczynając od Czakry Serca, kończąc na Splocie Słonecznym. Jedna ręka gładzi, potem druga, naprzemiennie.

Dopowiedzenie

Swoimi rękami wpływasz na bardziej intensywny przepływ energii, wzrost aktywności cząstek ciała i dotyczących ich energetycznych.

Wciąż w trakcie takiej energetycznej gimnastyki myślisz o cieple płynącym z twoich rąk. Prawda jest taka, że to ciepło powstaje również, jako efekt auto połączenia, współpracowania ze sobą dwu i więcej nurtów, fal energetycznych dotyczących twojego ciała.

Taką gimnastykę warto robić nawet codziennie!

Autor: Elżbieta Nowalska